Adaptacja do żłobka – jak radzić sobie z rozstaniem z maleństwem?

Kiedy urlop macierzyński wielkimi krokami zbliża się ku końcowi, wiele mam staje przed dylematem powrót do pracy czy pozostanie z dzieckiem? Jeśli zdecydujemy się na powrót do pracy musimy rozważyć kto zajmie się naszym maleństwem. Babcia? Niania? Żłobek?… Niezależnie od wybranej opcji, fizyczne rozstanie z dzieckiem budzi w mamach wiele sprzecznych emocji. Z jednej strony, po stosunkowo długiej nieobecności w pracy, u części z kobiet pojawia się potrzeba rozwoju zawodowego, chęć wykorzystania posiadanej wiedzy, umiejętności i potencjału. Stąd po powrocie do pracy mogą odczuwać radość i poczucie ulgi. Z drugiej mamy często czują wielki strach o to, jak dziecko poradzi sobie bez nich. Przecież do tej pory to ona zawsze była przy maluszku, ona jedyna potrafiła rozpoznać każdy jego płacz i wiedzieć, co w ten sposób malec chce jej powiedzieć. Mama, często jako jedyna osoba, potrafiła szybko ukoić dziecko i zapewnić mu to, czego potrzebuje. Obawom i lękom mamy może towarzyszyć także smutek i poczucie winy.

Jak radzić sobie z emocjami pojawiającymi się podczas adaptacji do żłobka?

  1. Wybierz żłobek najbardziej optymalny dla ciebie i dziecka. Zanim zdecydujesz się na konkretny żłobek zaczerpnij szczegółowych informacji na jego temat (np. plan dnia, pory posiłków, liczebność grup, dostępność opieki). Pamiętaj, im więcej wiesz i im bardziej jesteś przekonana do konkretnego żłobka, tym łatwiejsza będzie adaptacja zarówno dla ciebie, jak i maleństwa.
  2. Jeśli się wahasz utwórz listę korzyści z powrotu do pracy. Może to być kontakt z innymi ludźmi, nowe wyzwania, możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności, rozwoju zawodowego.
  3. Zarezerwuj czas na adaptacje do żłobka. Z reguły podczas dni adaptacyjnych rodzice są w placówce razem z dzieckiem, żeby ono stopniowo przyzwyczajało się do nowej sytuacji. Częstym krokiem jest spędzenie z maluchem godziny czy dwóch pierwszego dnia, chwili dłużej kolejnego itd., aż w końcu dojdziemy do momentu, w którym maluch zostanie sam z paniami i innymi dziećmi.
  4. Nie wierz we wszystkie „dobre rady” o adaptacji umieszczane w internecie oraz na stronach niektórych placówek. Odstawianie dziecka od piersi i przestawianie na mleko modyfikowane, nauka samodzielnego zasypania i inne „złote rady”, niestety, są niezgodne z naukową wiedzą z zakresu pedagogiki i psychologii. Weryfikuj posiadane informacje o rzetelne źródła.
  5. Ustal porządek tygodnia. Szczegółowy plan pomoże Ci w zorganizowaniu się i łatwiejszym pogodzeniu obowiązków. Warto, aby taki plan zawierał jadłospis, listę zakupów wraz z pomysłem kiedy je robić, podział obowiązków między partnerami.
  6. Pamiętaj o sobie! W trakcie pobytu dziecka w żłobku w pierwszych dniach zapewnij sobie chwilę przyjemności. Może nią być długi spacer, kąpiel, zakupy a nawet kawa wypita z przyjaciółką.
  7. Pamiętaj, decyzja o oddaniu dziecka pod opiekę w żłobku nie jest nieodwołalna i jeśli maluch, czy ty sobie z nią nie radzicie ZAWSZE MOŻESZ JĄ ZMIENIĆ.

 

Warto pamiętać, że wszystkie emocje, jakie przeżywają mamy w związku z adaptacją dziecka do żłobka, są odpowiednie i właściwe. Nie musisz się ich wstydzić, nikomu z nich tłumaczyć. Zaakceptuj wszystkie pojawiąjące się, uczucia, ponieważ to pomoże Ci się z nimi oswoić.

 

Opracowała: mgr Justyna Kupiec-Doroż, psycholog

 

Źródła:
Akcja adaptacja. Jak Pomóc swojemu dziecku i sobie w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem, Agnieszka Stein