2 kwietnia – Dzień Świadomości Autyzmu

W dniu 2 kwietnia przypada Dzień Świadomości Autyzmu.

Badania i obserwacje specjalistów wykazują, że zaburzenie to przybiera na sile. Wzrost świadomości występowania zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu, ale także skuteczniejsze narzędzia diagnostyczne powodują, że diagnozuje się więcej dzieci i w coraz młodszym wieku.

 

Nasza poradnia zajmuje się nie tylko diagnozą i terapią dzieci autystycznych, ale również organizuje i prowadzi grupę wsparcia dla rodziców dzieci autystycznych. Rodzice z grupy wsparcia dzielą się swoimi doświadczeniami, emocjami, mówią o trudnych chwilach. Im dziecko jest starsze, tym coraz częściej zadają pytania o przyszłość.

Kiedy dzieci kończą szkołę i znajdą się już poza systemem edukacji, zostają zamknięte
w domach, a my razem z nimi
– mówią rodzice z grupy wsparcia.

– Brak jest odpowiednio przygotowanych ośrodków, które mogłyby przyjąć autystyka na określony czas, a my marzymy cicho o prozaicznych rzeczach, jak wyspanie się, załatwienie spraw urzędowych, poświęcenie czasu drugiemu dziecku, nie mówiąc już o wyjeździe na urlop. A co się stanie, kiedy nas zabraknie…? – pytają.

 

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu, jakiego udzieliły Radiu RDN Pani Elżbieta Wzorek, psycholog poradni, specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi autystycznymi, jedna z moderatorek grupy wsparcia oraz Pani Maria Skultecka, przedstawiciel rodziców.

Materiał wideo można zobaczyć pod linkiem: https://www.rdn.pl/news/rodzice-walcza-o-powstanie-osrodka-dla-dzieci-ze-spektrum-autyzmu