Dziecko nadpobudliwe psychoruchowo a czas epidemii

Dziecko nadpobudliwe psychoruchowo a czas epidemii

 Czas epidemii to dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo, a także dla ich rodziców nie lada wyzwanie. Ograniczone jest wyjście z domu  i na plac zabaw, zamknięte są sale zabaw i parki trampolin, czyli te miejsca, które pomagały rodzicom rozładować nadmierne pobudzenie ich dziecka. Co pozostaje robić, aby nasze dziecko nie wywróciło mieszkania do góry nogami?

 

  • Zadbaj o uporządkowany plan dnia. Razem z dzieckiem stwórz plan, co będziecie robić po kolei przez cały dzień. W planie powinny się znaleźć zarówno obowiązki, jak i czas na relaks i rozrywkę. Pozwoli to na zniwelowanie nudy, która może powodować eskalacje zachowań trudnych u dziecka oraz da dziecku namiastkę harmonii i regularności w jego wiecznie nieuporządkowanym świecie.

 

  • Kieruj do dziecka bardzo krótkie i konkretne komunikaty. Im mniej słów tym większa szansa, że Twoje dziecko nie zgubi się w chaosie informacji i wykona to, o co go prosimy. Gdy nie jesteśmy pewni, że dziecko zrozumiało kierowany do niego komunikat warto wypróbować metodę sześciu etapów skutecznego wydawania poleceń (Kołakowski, Pisula, 2019).
  1. Podejdź do dziecka.
  2. Zdobądź jego uwagę (np. dotknij ramienia, weź za rękę).
  3. Sformułuj jednoznaczne, dwu-, trzywyrazowe polecenie.
  4. Poproś dziecko, aby powtórzyło polecenie.
  5. Powtórz polecenie jeszcze raz.
  6. Dopilnuj wykonania polecenia.

 

  • Ogranicz ilość bodźców w otoczeniu dziecka. Zadbaj, aby dziecko nie oglądało programów telewizyjnych lub nie grało w gry komputerowe powodujące u niego niepokój i pobudzenie. Niezwykle istotne jest również, aby na biurku, przy którym dziecko się uczy lub wykonuje zadania wymagające od niego koncentracji uwagi, było jak najmniej rzeczy

 

  • Znajdź nowe sposoby, aby dziecko mogło wyładować swoją energię. Pozwól dziecku, w wyznaczonym na to czasie, pobiegać, poskakać – dziecku jest to bardzo potrzebne. Dobrym pomysłem jest także wspólna gimnastyka dziecka z rodzicem, która wpłynie dodatkowo na pogłębienie relacji dziecka z rodzicem.

Pomysły na wspólne ćwiczenia pod linkami:

 

Baw się kreatywnie z dzieckiem. Dobrze dobrane zabawy ćwiczą koncentrację uwagi dziecka, redukują nudę, pobudzają wyobraźnię i wpływają znacząco na rozwój poznawczy dziecka. W przypadku dzieci nadpobudliwych najlepiej sprawdzają się zabawy interakcyjne tj. gry planszowe, zagadki, kalambury, zabawy ruchowe tj. tory przeszkód, budowanie bazy z poduszek, odgrywanie scenek, gry i zabawy wymagające kontroli ruchów własnego ciała tj. bierki, jenga oraz ćwiczenia plastyczne, które rozwijają wytrwałość i koncentrację uwagi u dzieci.

Link do strony z pomysłami na zabawy z dziećmi:

 

Dobrze zaplanowany czas, jasna  komunikacja i przyjazna atmosfera, to najlepszy sposób, aby czas bycia w domu przyczynił się do rozwoju dziecka i pogłębienia relacji w rodzinie.

 

Agnieszka Strzesak

psycholog